Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele sabină:

SABÍNĂ, sabine, s. f. (Bot.) Varietate de ienupăr din Europa meridională, ale cărei frunze au proprietăți medicinale (Juniperus sabina). – Din fr. sabine, lat. sabina.

SABÍNĂ s.f. (Bot.) Varietate de ienupăr din Europa meridională, ale cărui frunze au proprietăți medicinale. [< fr. sabine, it., lat. sabina].

SABÍNĂ s. f. varietate de ienupăr din Europa meridională, ale cărui frunze au proprietăți medicinale. (< fr. sabine, lat. sabina)

sabina - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul sabin

sabină - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul sabin