a ara - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a ara
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a araararearândaratde arat

Moduri predicative pentru verbul a ara
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularararamaraiam aratarasemvoi aravoi fi arat
Persoana a II-a/Singularariaraiarașiai arataraseșivei aravei fi arat
Persoana a III-a/Singulararăaraarăa arataraseva arava fi arat
Persoana I/Pluralarămaramararămam arataraserămvom aravom fi arat
Persoana a II-a/Pluralarațiarațiararățiați arataraserățiveți araveți fi arat
Persoana a III-a/Pluralarăarauararăau arataraserăvor aravor fi arat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulararsă fi arataraaș fi arat
Persoana a II-a/Singulararisă fi aratai araai fi aratară
Persoana a III-a/Singulararesă fi aratar araar fi arat
Persoana I/Pluralarămsă fi aratam araam fi arat
Persoana a II-a/Pluralarațisă fi aratați araați fi aratarați
Persoana a III-a/Pluralaresă fi aratar araar fi arat