Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele școlăresc:

ȘCOLĂRÉSC, -EASCĂ, școlărești, adj. De școală (1) sau de școlar (1), caracteristic școlii sau școlarilor. ♦ Fig. (Cam) naiv, lipsit de maturitate, copilăresc. – Școlar + suf. -esc.

2) școlărésc v. intr. (d. școlar). Fam. Trăĭesc ca școlar: mulțĭ anĭ a școlărit pîn´a ajuns aicĭ !

1) școlărésc, -eáscă adj. (d. școlar). Relativ la școlarĭ: disciplină școlărească.

școlărésc adj. m., f. școlăreáscă; pl. m. și f. școlăréști

școlăresc a. ce ține de școlar.

ȘCOLĂRÉSC, -EÁSCĂ, școlărești, adj. De școală (1) sau de școlar (1), caracteristic școlii sau școlarilor. ♦ Fig. (Cam) naiv, lipsit de maturitate, copilăresc. – Școlar + suf. -esc.

școlăresc - Verb, Conjunctiv, prezent, persoana I, singular - pentru cuvantul școlări

școlăresc - Verb, Indicativ, prezent, persoana a III-a, plural - pentru cuvantul școlări

școlăresc - Verb, Indicativ, prezent, persoana I, singular - pentru cuvantul școlări