Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele vest:

VEST s. n. Unul dintre cele patru puncte cardinale, opus estului; p. ext. Loc pe orizont, regiune unde apune soarele; apus. ♦ Nume generic dat unui loc, unei regiuni, unui stat așezat spre apus (în special nume dat statelor din apusul Europei și din America de Nord); apus, occident. ◊ (Adjectival) Statele vest-europene – Din germ. West.

VEST s.n. Apus. [< germ. West].

VEST s. n. punct cardinal opus estului; apus; occident. (< germ. West)

vest s. n. – Punct cardinal opus estului, apus. Germ. West.
Sursa: Dicționarul etimologic român

*Vest (zonă geografică) s. propriu n.

vest s. n.; abr. V

Vest n. apus, occident (ca punct cardinal).

VEST s. n. Unul dintre cele patru puncte cardinale, opus estului; p. ext. loc pe orizont, regiune unde apune Soarele; apus. ♦ Nume generic dat unui loc, unei regiuni, unui stat așezat spre apus (în special nume dat statelor din Apusul Europei și din America de Nord); Apus, Occident. ◊ (Adjectival) Statele vest-europene. – Din germ. West.