Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele troglobie:

TROGLOBÍE, troglobii, s. f. Viețuitoare care trăiește în peșteri, fiind adaptată la condițiile acestui mediu. ◊ (Adjectival) Animale troglobii. – Din fr. troglobie.

TROGLOBÍE s.f. Stare a unei viețuitoare care trăiește în peșteri, fiind adaptată la condițiile acestui mediu; viețuitoarea însăși. [Gen. -iei. / < fr. troglobie].

TROGLOBÍE s. f. orgamism care trăiește exclusiv în peșteri; troglobiont. (< fr. troglobie)

troglobíe (tro-glo-) s. f., art. troglobía, g.-d. art. troglobíei; pl. troglobíi, art. troglobíile

TROGLOBÍE, troglobii, s. f. Viețuitoare care trăiește în peșteri, fiind adaptată la condițiile acestui mediu. (Adjectival) Animale troglobii. – Din fr. troglobie.