Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele tripla:

TRIPLÁ, triplez, vb. I. Tranz. și refl. A (se) face de trei ori mai mare; a (se) întrei. – Din fr. tripler.

TRIPLÁ vb. I. tr., refl. A (se) face de trei ori mai mare, a (se) întrei. [< fr. tripler].

TRIPLÁ vb. I. tr., refl. a (se) face triplu. II. tr. a face o triplare. (< fr. tripler)

triplá (a ~) (tri-pla) vb., ind. prez. 3 tripleáză

triplà v. a întrei.

TRÍPLĂ, triple, s. f. În jargonul automobilistic, lampă de semnalizare spate, lampă care, inițial, avea trei funcții: stop frână, poziție și schimbare direcție de mers; termen folosit, de regulă, în sintagma triplă spate. – V. triplu.
Sursa: Definiții ale unor cuvinte care nu există în alte dicționare

tripla - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul triplu

triplă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul triplu