Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele treilea:

TRÉILEA, TRÉIA num. ord. (Precedat de art. „al”, „a”; de obicei adjectival) Care se află în numărătoare între al doilea și al patrulea. – Trei + le + a.

!tréilea (al ~) (tre-i-) num. m., f. a tréia; al III-lea/al 3-lea, a III-a/a 3-a

tréilea, tréĭa num. ordinal. Care vine în rîndu următor după al doilea: anu al treilea, clasa a treia (fam. și clasa treĭa), ceĭ de al treilea, cele de al treilea, al treilea an, a treia oară.

treilea (al) num. ordinal dela trei.