Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele tehnică:

TÉHNICĂ s.f. 1. Totalitatea uneltelor și a deprinderilor de producție, dezvoltate în cursul istoriei, care permit omenirii să acționeze asupra naturii înconjurătoare cu scopul de a obține bunuri materiale. 2. (Mil.) Tehnică de luptă = totalitatea mijloacelor de luptă și auxiliare cu care sunt înzestrate forțele armate. 3. Totalitatea procedeelor folosite în practicarea unei profesiuni. [Gen. -cii. / cf. fr. technique, it. tecnica, germ. Technik].

téhnică s. f., g.-d. art. téhnicii; pl. téhnici

tehnică f. totalitatea procedeurilor unei arte sau meserii.

tehnica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul tehnic

tehnică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul tehnic