Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele tanti:

TÁNTI s. f. invar. Mătușă. ♦ (Fam.) Termen de adresare, în mediul urban, față de o femeie mai în vârstă. – Din fr. tante.

TÁNTI s. f. inv. 1. soră a tatălui sau a mamei; mătușă. 2. soția unchiului. (< germ. Tante, fr. tante)

tánti s. f.1. Mătușă. – 2. (Arg.) Munte-de-pietate. – 3. (Arg.) Codoașă. Fr. tante, prin intermediul germ. Tante.
Sursa: Dicționarul etimologic român

*tánti f. fără pl., gen. al luĭ tanti (după germ. tante, fr. tante). Fam. Mătușă, țață.

tánti (fam.) s. f., g.-d. art. lui tánti

TÁNTI s. f. Mătușă. ♦ (Fam.) Termen de adresare, în mediul urban, față de o femeie mai în vârstă. – Din fr. tante.

tânți - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul tânt

tânți - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul tânt