Am găsit 11 definiții pentru cuvantul/cuvintele tangență:

TANGENTÁ vb. tr. 1. a atinge tangent. 2. a scăpa prin tangență, a schimba brusc subiectul. (< tangent)

TANGÉNTĂ s.f. Dreaptă care atinge o curbă într-un singur punct. ♦ Funcție trigonometrică a unui unghi egală cu câtul dintre sinusul și cosinusul acelui unghi. ◊ (Fig.) În (sau prin) tangentă = tangențial. [< fr. tangente].

tangéntă s. f., g.-d. art. tangéntei; pl. tangénte; abr. tg

tangentă f. Geom. linie dreaptă ce atinge o curbă într’un singur punct fără a o tăia.

TANGÉNȚĂ, tangențe, s. f. Poziție, stare a două figuri geometrice tangente. ♦ Atingere, legătură, contact. ♦ Fig. Relație, legătură trecătoare, indirectă. – Din fr. tangence.

TANGÉNȚĂ s.f. Poziție, stare a două figuri geometrice tangente. ♦ (Fig.) Atingere, legătură, contact. [< fr. tangence].

TANGÉNȚĂ s. f. 1. poziție, stare a două figuri geometrice tangente. ♦ linie de ~ = linie de-a lungul căreia două suprafețe sunt tangente; punct de ~ = punct în care două linii sau suprafețe sunt tangente. 2. atingere, legătură, contact. ◊ (fig.) relație trecătoare. (< fr. tangence)

*tangénță f., pl. e (d. tangent). Geom. Situațiunea liniilor tangente. Punct de contact.

tangénță s. f., g.-d. art. tangénței; pl. tangénțe

tangență f. contactul a două linii sau a două planuri.

tangenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul tangent

tangentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul tangent