Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele tânar, bavarez:

BAVARÉZ, -Ă, bavarezi, -e, s. m. și f., adj. 1. S. m. și f. Persoană născută și crescută în Bavaria. 2. Adj., s. m. și f. (Locuitor) din Bavaria. – Bavar[ia] (n. pr.) + suf. -ez.

bavaréz adj. m., s. m., pl. bavarézi; adj. f., s. f. bavaréză, pl. bavaréze

BAVARÉZ, -Ă, bavarezi, -e, s. m. și f., adj. 1. S. m. și f. Persoană originară sau locuitor din Bavaria. 2. Adj. Care aparține Bavariei sau bavarezilor (1), privitor la Bavaria sau la bavarezi. – Bavar[ia] (n. pr.) + suf. -ez.

TẤNĂR, -Ă, tineri, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj., s. m. și f. (Persoană, p. gener. ființă) care este, ca vârstă, între copilărie și maturitate, care nu este încă matură. ◊ Loc. adv. De tânăr = din fragedă vârstă, de timpuriu. 2. Adj. Care aparține sau este caracteristic unui om (sau unui animal) neajuns încă la maturitate. 3. Adj. Care a fost plantat sau a răsărit de puțină vreme, care n-a ajuns încă la maturitate; care este format din asemenea plante. Pădure tânără.Lat. *tenerus (= tener).

tấnăr adj. m., s. m., pl. tíneri; adj. f., s. f. tấnără, pl. tínere

tânăr a. puțin înaintat în vârstă: băiat tânăr. [Lat. TENERUM, fraged, plăpând], ║ m. cel ce nu e înaintat în vârstă.

bavarez - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul bavarez

bavarez - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul bavarez

tânăr - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul tânăr

tânăr - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul tânăr