Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele sărăcei:

sărăcéi s.m. pl. (înv.) corp de călăreți în număr de 500 care, împreună cu scutelnicii (v.), formau călărimea Bucureștiului sub căpitanul spătăriei (v.).
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

SĂRĂCÉI s. m. pl. (Înv.) Soldați din cavaleria neregulată a Munteniei și a Moldovei. – Tc. sarıca.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

sărăcéĭ m. pl. (formă romanizată din sarigele, saragele și sarangele, cum s’a zis întîi, d turc. saryca, gălbuĭ, gălbior, nume dat odinioară celeĭ celeĭ maĭ vechĭ călărimĭ turceștĭ, înlocuită pe urmă cu spahiiĭ fără ca numele să dispară, din cauza hainelor saŭ steaguluĭ lor, d. sarv, galben). Un corp de 500 de călărețĭ iregularĭ care, împreună cu ceĭ 500 de scutelnicĭ, constituĭaŭ călărimea Bucureștilor și eraŭ comandațĭ de căpitanu spătăriiĭ (Șăĭn.).

sărăcei m. pl. od. corp de călăreți în număr de 500 cari, împreună cu scutelnicii, formau călărimea Bucureștilor sub căpitanul spătăriei: sărăcei, scutelnici, ageri călăreți BOL. [Formă românizată din saragele].

săracei - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, articulat - pentru cuvantul sărac

sărăcei - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul sărăcel

sărăcei - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul sărăcel