Am găsit 10 definiții pentru cuvantul/cuvintele supra:

SUPRA1- Element de compunere care înseamnă „deasupra”, „peste” sau care indică un sens superlativ și care servește la formarea unor substantive, a unor adjective și a unor verbe. – Din lat. supra, fr. supra-.

SUPRA2 adv. (În notația bibliografică) Deasupra, mai sus, înainte. [Pr.: sú-] – Cuv. lat.

SUPRA- Element prim de compunere savantă cu semnificația: 1. „Deasupra”, „peste”, „care se adaugă”. 2. „Supliment”, „adăugare”. 3. „Care trece peste o limită”, „exces”. 4. „Transcendent”, „de dincolo de lumea sensibilă”, „supranatural”. 5. „Superlativ”, „foarte”, „extraordinar”, „prea”. V. super-. [< fr. supra-, it. sopra-, cf. lat. supra].

SUPRA1- elem. super-. ()

SÚPRA2 adv. (ca trimitere bibliografică) deasupra, mai sus, mai înainte. (< lat. supra)

supra-Pref. care indică ideea de exces. Lat. supra-. În general traduce fr. sur-: supraalimenta, vb., din fr. suralimenter; supranatural, adj., din fr. surnaturel; suprataxă, s. f., din fr. surtaxe etc. În mod excepțional au rămas cu forma din fr. surexcita, vb., din fr. surexciter; surmena, vb., din fr. surmener; surprinde, vb., din fr. surprendre.
Sursa: Dicționarul etimologic român

*súpra (lat.) adv.

*súpra- (lat. supra, deasupra), prefix care arată superioritatea (în loc saŭ în rang): suprapun, suprastructură, suprataxă, supranatural. V. super-, infra-, sub-, iper-.

SUPRA1- Element de compunere însemnând „deasupra”, „peste” sau indicând un sens superlativ, care servește la formarea unor substantive, a unor adjective și a unor verbe. – Din lat. supra, fr. supra-.

SUPRA2 adv. (în notația bibliografică) Deasupra, mai sus, înainte. [Pr.: su-] – Cuv. lat.