Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele sudoare:

SUDOÁRE, sudori, s. f. Secreție a glandelor sudoripare prin care se elimină o parte a substanțelor rezultate din metabolismul organismului; transpirație, nădușeală. ◊ Expr. Sudorile morții sau sudori de moarte = sudoare care acoperă corpul omului înaintea morții; p. ext. transpirație provocată de o emoție, de o spaimă sau de o oboseală foarte mare. ♦ Fig. Muncă, osteneală, trudă; chin. – Din lat. sudor, -oris.

sudoáre (-óri), s. f.1. Transpirație. – 2. Plantă (Pulmonaria officinalis). – Mr. (a)sudoare. Lat. sūdōrem (Pușcariu 1673; REW 8427), cf. vegl. sudaur, it. sudore, prov. suzor, fr. sueur, cat. suhor, sp. sudor, port. suor.Cf. asuda. Uz general, mai puțin în Olt., Munt., Dobr. (ALR, I, 14). – Der. sudoros (var. înv. suduros), adj. (care transpiră mult).
Sursa: Dicționarul etimologic român

sudoáre s. f., g.-d. art. sudórii; pl. sudóri

sudoare f. 1. lichid sărat ce iese prin porii pielii; 2. fig. muncă, osteneală; 3. nume de plante: sudoarea calului, Mold. dărmotin; sudoarea laptelui, captalan. [Lat. SUDOREM].

sudoáre f, pl. orĭ (lat. sûdor, it. sudore, pv. suzor, fr. sueur, cat. suhor, sp. sudor, pg. suor. V. sud, asud). Un fel de apă care ĭese pin pele cînd țĭ-e cald (de ex., cînd munceștĭ). Fig. Muncă grea: am reușit cu multă sudoare, a trăĭ din sudoarea altuĭa, a-țĭ cîștiga pinea intru sudoarea frunțiĭ tăle (Ev.). Sudoarea caluluĭ, dîrmotin. V. nădușeală.

SUDOÁRE, sudori, s. f. Secreție a glandelor sudoripare prin care se elimină o parte a substanțelor rezultate din metabolismul organismului; transpirație, nădușeală. ♦ Expr. Sudorile morții sau sudori de moarte = sudoare care acoperă corpul omului înaintea morții; p. ext. transpirație provocată de o emoție, de o spaimă sau de o oboseală foarte mare. ♦ Fig. Muncă, osteneală, trudă; chin. – Lat. sudor, -oris.

sudoare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul sudor

sudoare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul sudor

sudoare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul sudor

sudoare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul sudor