Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele spirala:

SPIRALÁ vb. intr. (despre avioane, păsări) a zbura, a coborî în spirală. (< it. spiralare)

SPIRÁLĂ, spirale, s. f. Curbă plană descrisă de un punct care se rotește în jurul unui punct fix, depărtându-se din ce în ce mai mult de el; p. ext. obiect care are această formă. ◊ Loc. adj. și adv. În spirală = în formă de spirală; răsucit, încolăcit. – Fr. spirale.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

SPIRÁLĂ s.f. Curbă plană care se învârtește în jurul unui punct central, depărtându-se din ce în ce mai mult de acest punct; (p. ext.) obiect, mișcare care are această formă. [< fr. spirale, cf. lat. spira – înfășurare].

SPIRÁLĂ s. f. curbă plană care se învârtește în jurul unui punct central, depărtându-se din ce în ce mai mult. (< fr. spirale)

spirálă s. f., g.-d. art. spirálei; pl. spirále

spirală f. curbă ce se învârtește depărtându-se din ce în ce mai mult dela centrul ei.

spirala - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul spiral

spirală - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul spiral