Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele speculant:

SPECULÁNT, -Ă, speculanți, -te, s. m. și f. Persoană care face speculă (1).Germ. spekulant.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

SPECULÁNT, -Ă, speculanți, -te, s. m. și f. Persoană care face speculă (1). ◊ (Adjectival) Negustor speculant. – Din germ. Spekulant.

SPECULÁNT, -Ă s.m. și f. Cel care face speculă cu diferite mărfuri sau produse; afacerist; speculator. [Cf. germ. Spekulant].

SPECULÁNT, -Ă s. m. f. cel care face speculă; afacerist. (< germ. Spekulant)

speculánt s. m., pl. speculánți

*speculánt, -ă s. și adj. (germ. spekulant, după anal. luĭ fabrikant, musikant; bg. spekulant. Fr. spéculateur). Defav. Cel ce face speculă.

speculant m. cel ce face speculă.