Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele somnolență:

SOMNOLÉNȚĂ s. f. Stare intermediară între somn și veghe, în care diverse funcții și reacții ale organismului sunt diminuate; moleșeală, toropeală, somnie, somnoroșie. – Din fr. somnolence, lat. somnolentia.

SOMNOLÉNȚĂ s.f. Stare între somn și trezie; moleșeală; toropeală. [Cf. fr. somnolence, lat. somnolentia].

SOMNOLÉNȚĂ s. f. stare între somn și trezie; moleșeală; toropeală. (< fr. somnolence, lat. somnolentia)

somnolénță s. f., g.-d. art. somnolénței

*somnolénță f., pl. e (lat. somnolentia). Somn pe jumătate, starea omuluĭ care nu e treaz, nici adormit bine. Fig. Moleșeală, toropeală, indolență: somnolența unuĭ popor.

somnolență f. 1. starea mijlocie între somn și veghiere; 2. dispozițiune obișnuită de a dormi.

SOMNOLÉNȚĂ s. f. Stare intermediară între somn și veghe, în care diverse funcții și reacții ale organismului sunt diminuate; moleșeălă, toropeală, somnie, somnoroșie. – Din fr. somnolence, lat. somnolentia.

somnolenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul somnolent

somnolentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul somnolent