Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele salutare:

SALUTÁRE, salutări, s. f. Faptul de a (se) saluta. ♦ (Concr.) Formulă de salut folosită mai ales la despărțire sau la întâlnirea cu cineva; salut. ♦ (La pl.) Expresie de politețe pe care cineva o transmite unei persoane absente prin intermediul cuiva. – V. saluta.

SALUTÁRE s.f. Acțiunea, faptul de a saluta; formulă, termen de salut; salut. ♦ (la pl.) expresie de politețe transmisă prin scris sau prin cineva unei persoane. [< saluta].

SALUTÁRE s. f. acțiunea, faptul de a saluta; (formulă de) salut. ◊ (pl.) expresie de politețe transmisă prin scris sau prin cineva unei persoane. (< saluta)

* salutáre f., pl. ărĭ (d. a saluta). Acțiunea de a salut. Salut, complimente, plecăcĭune: a trimete salutărĭ cuĭva. Cuvînt pin care saluțĭ pe cineva maĭ familiar: salutare (subînț. îțĭ zic, îțĭ trimet) amice ! (în stil maĭ serios se zice: te saŭ vă salut).

salutáre s. f., g.-d. art. salutắrii; pl. salutắri

salutare f. acțiunea de a saluta: a înapoia salutarea. ║ int. exclamațiune de respect și de onoare sau de admirațiune: salutare !

salutare - Verb, Infinitiv lung - pentru cuvantul saluta

salutare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul salutar

salutare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul salutar

salutare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul salutar