Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele sagace:

SAGÁCE, sagaci, -ce, adj. (Livr.) Care pricepe ușor și repede ceva; perspicace, ager, pătrunzător. – Din fr. sagace.

SAGÁCE adj. invar. Pătrunzător, ager la minte; perspicace. [Cf. fr., it. sagace, lat. sagax].

SAGÁCE adj. inv. pătrunzător, ager la minte; perspicace. (< fr. sagace)

* sagáce adj. pl. m. ĭ, f. tot e (lat. sagax, -acis). Perspicace, ager la minte. Adv. Cu sagacitate.

sagáce adj. m., pl. sagáci; f. sg. și pl. sagáce

SAGÁCE, sagaci, -ce, adj. Care pricepe ușor și repede ceva; perspicace, ager, pătrunzător. – Din fr. sagace.

șăgace - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul șăgaci

șăgace - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul șăgaci

șăgace - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul șăgaci

șăgace - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul șăgaci