Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele roabă:

ROÁBĂ, roabe, s. f. 1. Vehicul pentru transportul materialelor pe distanțe mici, alcătuit dintr-o ladă sau dintr-o platformă cu o roată și cu două brațe, de care împinge omul; tărăboanță. 2. Cantitate de material care se poate căra o dată cu roaba (1). – Et. nec.

roabă, roabe s. f. (intl.) dubă de intervenție.
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

roábă f., pl. e (d. rob, ca și sîrb. raba, cu acelașĭ înț.). Un fel de căruță cu o roată saŭ cu doŭă care servește la dus greutățĭ pe micĭ distanțe împingînd-o cu cele doŭă mînere pe care le are. – În nord tărăboanță.

roábă s. f., g.-d. art. roábei; pl. roábe

roabă f. sclavă. [V. rob].

roabă f. cărucioară cu o roată ce se împinge înaintea sa. [Lit. cărucioară de rob sau de muncitor].

roabă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul rob

roaba - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul rob