Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele retorică:

RETÓRICĂ s.f. 1. Arta exprimării alese, utilizată în scopul convingerii unui auditoriu; oratorie, elocvență. ◊ Figură (de) retorică = formă de vorbire, întorsătură de frază care înfrumusețează stilul, dându-i mai multă plasticitate și mai multă vigoare. 2. (Peior.) Declamație emfatică, lipsită de un fond serios de idei; discurs pompos. ♦ Afectare în vorbire. [Gen. -cii. / cf. fr. rhétorique, it. retorica, lat. rhetorica, gr. rhetorike].

retórică s. f., g.-d. art. retóricii

retorică f. 1. arta de a vorbi frumos; 2. afectațiune de elocvență.

retorica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul retoric

retorică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul retoric