Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele repetent:

REPETÉNT, -Ă, repetenți, -te, adj., s. m. și f. (Elev sau student) care repetă clasa sau anul de studii deoarece nu a obținut nota de trecere. – Din germ. Repetent.

REPETÉNT, -Ă adj., s.m. și f. (Școlar, student) care repetă o clasă, un an de învățământ, deoarece nu a obținut note de promovare. [Cf. germ. Repetent].

REPETÉNT, -Ă adj., s. m. f. (școlar, student) care repetă o clasă, un an de învățământ, neobținând note de promovare. (< germ. Repetent)

*repetént, -ă adj. (lat. répetens, -ántis. V. competent, apetit, pețesc). Care, din cauza neștiințeĭ, e lăsat în aceĭașĭ clasă ca s´o repete încă un an: a rămînea repetent, a lăsa un elev repetent. Subst. Un repetent.

repetént adj. m., s. m., pl. repeténți; adj. f., s. f. repeténtă, pl. repeténte

repetent m. cel ce repetă o clasă.