Am găsit 18 definiții pentru cuvantul/cuvintele remarcă:

REMARCÁ, remárc, vb. I. Tranz. A observa; a băga de seamă; a releva. ♦ Refl. A se distinge, a se deosebi; a se evidenția. – Din fr. remarquer.

REMARCÁ vb. I. tr. A observa, a lua în seamă. ♦ refl. A ieși în evidență, a se distinge. [P.i. remárc. / < fr. remarquer].

REMARCÁ vb. I. tr. a băga de seamă, a observa, a releva. II. refl. a ieși în evidență, a se distinge. (< fr. remarquer)

remarcá (a ~) vb., ind. prez. 3 remárcă

remarcà v. 1. a observa ceva; 2. a distinge între mai mulți: a fost foarte remarcat.

REMÁRCĂ, remarce, s. f. Observație, constatare; notă, însemnare. – Din fr. remarque.

remárcă s. f.,g.-d. art. remárcii; pl. remárci

REMÁRCĂ s.f. Observație; notă, însemnare. [< fr. remarque].

REMÁRCĂ s. f. observație, comentariu. (< fr. remarque)

*remárcă f., pl. e saŭ ărcĭ (fr. remarque. V. marcă). Observațiune, băgare de samă [!]: a face o remarcă. V. notă.

REMÁRCĂ, remarci, s. f. Observație, constatare; notă, însemnare. [Pl. și: remarce] – Din fr. remarque.

remárcă s. f.,g.-d. art. remárcii; pl. remárci

REMÁRCĂ s.f. Observație; notă, însemnare. [< fr. remarque].

REMÁRCĂ s. f. observație, comentariu. (< fr. remarque)