Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele recalcitranță:

RECALCITRÁNȚĂ, recalcitranțe, s. f. Faptul de a fi recalcitrant; încăpățânare, nesupunere. – Din fr. récalcitrance.

RECALCITRÁNȚĂ s.f. Faptul de a fi recalcitrant; îndărătnicie, nesupunere; încăpățânare. [Cf. fr. récalcitrance].

RECALCITRÁNȚĂ s. f. faptul de a fi recalcitrant; încăpățânare, îndărătnicie. (< fr. récalcitrance)

*recalcitránță f. (d. recalcitrant). Defectu de a fi recalcitrant.

recalcitránță (-ci-tran-) s. f., g.-d. art. recalci­tránței; pl. recalcitránțe

recalcitranta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul recalcitrant

recalcitrantă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul recalcitrant