Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele razantă:

RAZÁNTĂ s. f. v. razant [în DN].
Sursa: Definiții ale unor cuvinte care nu există în alte dicționare

RAZÁNȚĂ, razanțe, s. f. Proprietate a traiectoriei descrise de un proiectil aruncat de o gură de foc de a avea curbură mică. ♦ Distanța până la care o traiectorie se păstrează paralel și la mică înălțime față de pământ. – Din fr. rasance, germ. Rasanz.

RAZÁNȚĂ s.f. Calitatea a ceea ce este razant; (spec.) calitate a traiectoriei unui mobil de a avea curbura mică. ♦ Porțiune de traiectorie (aproape) paralelă cu orizontala. [Cf. fr. rasance, germ. Rasanz].

RAZÁNȚĂ s. f. proprietate a traiectoriei unui mobil de a avea curbura mică. (< fr. rasance, germ. Rasanz)

razánță s. f., g.-d. art. razánței; pl. razánțe

razanta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul razant

razantă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul razant