Am găsit 10 definiții pentru cuvantul/cuvintele rariță:

Rárița (Sirius) s. propriu f.

RÁRIȚĂ, rarițe, s. f. 1. Unealtă agricolă asemănătoare cu plugul, care răstoarnă brazda în ambele părți, formând șanțuri. 2. (La pl. art.) Șir de trei stele din constelația Orion. [Var.: ráliță s. f.] – Din bg. ralița (apropiat prin etimologie populară de rar).

ráriță (rárițe), s. f.1. Unealtă mică, folosită mai ales pentru săpat. – 2. Constelația Orion. – Var. raliță. Megl. raliță, lariță. Bg. ralica (Miklosich, Slaw. Elem., 42; Cihac, II, 306; Conev 29), cf. sb., cr., slov. ralica din ralo „plug”; fonetism modificat prin analogie cu rar. Numele constelației este de asemenea sl., cf. Miklosich, Lexicon, 783. – Der. rărița, s. f. (a prăși cu rarița).
Sursa: Dicționarul etimologic român

ráriță, V. raliță.

ráriță (unealtă) s. f., g.-d. art. ráriței; pl. rárițe

rariță f. 1. plug fără rotile cu două cormene (servind la învelirea cuiburilor cu porumb); 2. constelațiunea lui Siriu: rarițele și luceafărul de ziua CR. [Serb. RALIȚA, plug mic].

RĂRIȚÁ, rărițez, vb. I. Tranz. A lucra pământul cu rarița. – Din rariță.

rărițá (a ~) vb., ind. prez. 3 rărițeáză

RĂRIȚÁ, rărițez, vb. I. Tranz. A lucra pământul cu rarița. – Din rariță.

rărita - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul rărit

rărită - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul rărit