Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele pătrare:

pătráre, pătráre, s.f. 1. (înv. și reg.) măsură de capacitate pentru cereale (de un sfert de baniță); vas recipient cu această capacitate. 2. cantitate de cereale sau de lichide egală cu această măsură. 3. bucată mare de ceva. 4. (în loc.) de-o pătrare = în vârstă de patru ani.
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

PĂTRÁRE, pătrări, s. f. (Reg.) Baniță. – Din pătrar.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

pătráre f., pl. -ărĭ (d. pătrar 1. Mold. Pătrar, sfert: o pătrare de mămăligă (Sadov. VR. 1928, 1, 51). – Pop. pa-.

Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

PĂTRÁRE, pătrări, s. f. (Reg.) Baniță. – Din pătrar.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

pătrare - Substantiv neutru, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul pătrar

pătrare - Substantiv neutru, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul pătrar

pătrare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul pătrar