Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele putinică:

PUTINÍCĂ, putinele, s. f. Diminutiv al lui putină. [Pl. si: putinici] – Putină + suf. -ică.

putinícă f., pl. ele. Putină mică. – Și putioară, pl. e.

!putinícă s. f., g.-d. art. putinélei; pl. putinéle, art. putinelele

PUTINÍCĂ, putinele, s. f. Diminutiv al lui putină. [Pl. și: putinici] – Putină + suf. -ică.

putinícă f., pl. ele. Putină mică. – Și putioară, pl. e.

!putinícă s. f., g.-d. art. putinélei; pl. putinéle, art. putinelele

puținică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul puținel

puținica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul puținel