Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele protopop:

PROTOPÓP, protopopi, s. m. Preot care îndeplinește funcția de inspector al bisericilor și al preoților dintr-un teritoriu determinat; protoiereu, protoprezbiter. [Var.: (pop.) potropóp s. m.] – Din sl. protopopŭ.

protopóp m. (vsl. protopópŭ, d. gr. prótos, primu, și vsl. popŭ, popă; ngr. protopapâs). Pop. Protoĭereŭ. – Și protopopă (vsl. protopopa). Vulg. și potropop.

protopóp s. m., pl. protopópi

protopop m. primul preot al unui județ sau oraș. [De origină slavo-greacă].

PROTOPÓP, protopopi, s. m. Preot care îndeplinește funcția de inspector al bisericilor și al preoților dintr-un teritoriu determinat; protoiereu, protoprezbiter. [Var.: potropóp s. m.] – Din sl. protopopŭ.