Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele propulsor:

PROPULSÓR, propulsoare, s. n. Organ de mașină sau aparat care servește la propulsarea unui vehicul. ◊ (Adjectival) Aparat propulsor. – Din fr. propulseur.

PROPULSÓR s.n. (Adesea adj.) Organ sau aparat care împinge înainte, care dă propulsie unui vehicul. [< fr. propulseur, cf. lat. propulsor].

PROPULSÓR, -OÁRE adj., s. n. (organ, aparat) care creează și întreține forța de propulsie; propulsant (I). (< fr. propulseur)

*propulsór n., pl. oare (lat. propulsor). Mic. Aparat care împinge în ainte, ca elicea.

propulsór s. n., pl. propulsoáre