Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele propan:

PROPÁN s. n. Hidrocarbură saturată gazoasă din seria metanului, care se găsește în țiței și în gazele asociate țițeiului și este folosită drept combustibil menajer sau ca materie primă în industria chimică. – Din fr. propane.

PROPÁN s.n. (Chim.) Hidrocarbură saturată gazoasă, folosită ca materie primă în industria chimică. [< fr. propane].

PROPÁN s. m. hidrocarbură aciclică saturată gazoasă, cu trei atomi de carbon în moleculă, din gazele de sondă sau de cracare, folosită drept combustibil și în unele sinteze organice. (< fr. propane)

propán s. m.

PROPÁN s. n. Hidrocarbură saturată gazoasă din seria metanului, incoloră, inflamabilă, care se găsește în țiței și în gazele asociate țițeiului și este folosită drept combustibil menajer sau ca materie primă în industria chimică. – Din fr. propane.