Cautam colaborator matematica

Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele privighetoare:

PRIVIGHETOÁRE, privighetori, s. f. Gen de păsări călătoare insectivore, de culoare brună-roșcată, care cântă foarte frumos (Luscinia); pasăre care aparține acestui gen; filomelă. [Var.: (reg.) privighitoáre s. f.] – Priveghea + suf. -toare.

privighetoare, privighetori s. f. (intl.) informator deconspirat.
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

privighetoáre (pasăre) s. f., g.-d. art. privighetórii; pl. privighetóri

PRIVIGHETOÁRE, privighetori, s. f. Gen de păsări călătoare insectivore, de culoare brună-roșcată, care cântă foarte framos (Luscinia); pasăre care aparține acestui gen; filomelă. [Var.: (reg.) privighitoáre s.f] – Priveghea + suf. -toare.

privighetoare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul privighetor

privighetoare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul privighetor

privighetoare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul privighetor

privighetoare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul privighetor