Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele primaj:

PRIMÁJ, primaje, s. n. 1. (Mar.) Bonificație la frahtul maritim acordată căpitanului sau proprietarului unei nave comerciale. 2. (Tehn.) Antrenarea apei dintr-un cazan de către aburul produs. – Din fr. primage.

PRIMÁJ s.n. Antrenarea apei dintr-un cazan de către aburul produs. [< fr. primage].

PRIMÁJ s. n. 1. antrenarea apei dintr-un cazan de către aburul produs. 2. stimulent procentual, bonificație care se acordă armatorului sau căpitanului unei nave comerciale, împreună cu navlul, pentru efectuarea în bune condiții a transportului mărfurilor. (< fr. primage)