Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele pregnanță:

PREGNÁNȚĂ s. f. Însușirea de a fi pregnant. – Din germ. Prägnanz, fr. prégnance. Cf. it. pregnanza.

PREGNÁNȚĂ s.f. Caracterul a ceea ce este pregnant. [Cf. it. pregnanza, fr. prégnance].

PREGNÁNȚĂ s. f. însușirea a ceea ce este pregnant; expresivitate. (< fr. prégnance, germ. Prägnanz)

pregnánță s. f., g.-d. art. pregnánței

PREGNÁNȚĂ s. f. însușirea de a fi pregnant. – Din germ. Prägnanz, fr. prégnance. Cf. it. pregnanza.

pregnanta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul pregnant

pregnantă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul pregnant