Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele pongide:

PONGÍDE s.n. pl. Familie de maimuțe superioare: gorilă, cimpanzeu, urangutan, gibon. (cf. fr. pongidés)

PONGÍDE s.n.pl. Familie de maimuțe superioare (gorila, cimpanzeul, urangutanul, gibonul de azi, strămoșii lor, precum și ramurile colaterale dispărute). [Cf. it. pongidi < mpungu – maimuță, cuv. congolez].

PONGÍDE (‹ fr.) s. f. pl. Familie de maimuțe de mari dimensiuni, cu caracteristice evoluate (lipsa cozii, memebre anterioare asemănătoare cu mâinile omului), fiind numite și maimuțe antropoide. În Africa trăiesc gorilele și cimpanzeii (inclusiv o varietate de curând descoperită: cimpanzeul bonobo), iar în arhipelagul indonezian urangutanul. Unii autori includ în această familie și gibonii, dar în majoritatea clasificărilor moderne aceștia formează o familie distinctă, hylobatide.
Sursa: Dicționar enciclopedic

pongide - Substantiv neutru, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul pongid

pongide - Substantiv neutru, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul pongid