Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele pistră:

PÍSTRĂ, pistre, s. f. (Reg.) Pânză groasă cu dungi colorate, întrebuințată la confecționarea saltelelor. – Et. nec. Cf. sl. pistrŭ.

pístră f., pl. e (d. pistru). Est. Un fel de pînză groasă cu dungĭ colorate, întrebuințată de ordinar, la făcut saltele.

pístră (reg.) s. f., g.-d. art. pístrei; pl. pístre

PÍSTRĂ, pistre, s. f. (Reg.) Pânză groasă cu dungi colorate, folosită la confecționarea saltelelor. – Et. nec. Cf. sl. pistrŭ.

pistra - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul pistru

pistră - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul pistru