Am găsit o definiție pentru cuvantul/cuvintele perșani:

PERȘANI, Munții ~, unitate muntoasă, în SV Carpaților Orientali, cu direcția NE-SV, care limitează depr. Brașov spre V. Structură petrografică complexă (roci cristaline, calcare mezozoice, fliș, bazalte și aglomerate vulcanice). Alt. max.: 1.292 m (vf. Măgura Codlei). Este străbătută de Olt, prin defileul de la Racoș. Rezervații geologice-geomorfologice (cheile Văii Mari – Dopca, Piatra Cioplită – Comana), puncte fosilifere (Carhaga, Ormeniș), coloane de bazalt (Racoș), rezervația ornitologică Cotul Turzunului și rezervația complexă Pădurea Bogății. 2. Pas în partea central-sudică a m-ților Perșani, pe valea Hămărădia, care asigură legăturile rutieră și feroviară între depresiunile Brașov și Făgăraș. 3. Stațiune balneoclimaterică de interes local, situată în raza com. Șinca, jud. Brașov, la poalele m-ților Perșani, cu izvoare minerale clorurate, bicarbonatate, sodice.
Sursa: Dicționar enciclopedic

persani - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul persan

persani - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul persan