Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele parti:

PARȚI s. m. pl. Veche populație de origine iraniană stabilită în vestul Asiei, unde a întemeiat un puternic stat sclavagist în sec. III a. Cr. – Din fr. Parthes.

PARȚI (‹ fr., lat.) s. m. pl. Popor nomad de origine iraniană, care a întemeiat în sec. 3 î. Hr., între Eufrat și Ind, statul part, încorporat în sec. 3 d. Hr. Imp. Sasanid.
Sursa: Dicționar enciclopedic

parți (populație iraniană) s. m. pl.

Parți m. pl. vechiu popor în Azia, se așeză la S.-E. de Marea Caspică, unde formă un regat puternic (250 a. Cr.), suplantat în urmă de Sasanizi. Călăreți plini de cutezare și buni arcași, Parții se luptară cu Romanii în timp de două secole.

PARȚI s. m. pl. Veche populație, nomadă, de origine iraniană stabilită în vestul Asiei, între Eufrat și Ind, unde a întemeiat un puternic stat în sec. III î. H. – Din fr. Parthes.

părtí, părtésc, vb. IV (înv. și reg.) 1. a părtini, a favoriza; a proteja. 2. a-și alege o parte din ceva.
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

părțí, part, și părțésc, vb. IV (înv.) 1. a împărți (în bucăți). 2 a împărți (cuiva ceva).
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

parți - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul part

parți - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul part

părți - Substantiv feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul parte