Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele pantelimon:

Pantelimón și -ilimón m. (maĭ vechĭ -eĭlimón, d. ngr. Panteleimon, „de tot milos” și Pantáleon. V. pantalonĭ). Numele unuĭ sfînt (pop. Pintilie și Pintea), de la a căruĭ zi (27 Iuliŭ) „vara se călătorește spre toamnă”: Pintilie călătoru.

PANTELIMON 1. Complex lacustru de origine antropică, situat pe cursul inferior al râului Colentina, în extremitatea de E a municipiului București li pe terit. com. P. (3), format din lacurile Pantelimon I (33 ha) și Pantelimon II (313 ha). 2. Com. în jud. Constanța, situată în pod. Casimcea; 1.925 loc. (2003). Expl. de cuarțite și de șisturi verzi. Pe terit. com. au fost descoperite vestigiile unei așezări rurale (vicus) și ale unei fortificații romane numită Ulmetum (sec. 2-7). 3. Com. în jud. Ilfov, situată pe malul de N al lacului Pantelimon II, la marginea de E a municipiului București; 15.429 loc. (2003), locul doi pe țară (după com. Voluntari) ca număr de locuitori. Stație de c. f. Expl. de argilă. Fabrică de acumulatori. Biserica Sf. Pantelimon, ctitorie din anii 1735-1750 a domnului Grigore II Ghica. Complexul „Lebăda” (hotel și restaurant). Între 23 ian. 1981 și 12 apr. 1996 a făcut parte din Sectorul Agricol Ilfov.
Sursa: Dicționar enciclopedic

Pantelimon (St.) m. 1. martir serbat la 27 Iulie, poporul îi ține de frate al sfântului Ilie, și dânsul rău de trăsnete; 2. sat cu o mânăstire în jud. Ilfov, zidită de Gr. Ghica în 1750, cu spital și școală de surdo-muți: 2755 loc.

Sursa: Dicționar enciclopedic