Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele netezi:

NETEZÍ, netezesc, vb. IV. Tranz. 1. A face neted; a nivela. ◊ Expr. A(-i) netezi cuiva calea = a înlesni, a ușura cuiva ceva. 2. A călca ușor (cu fierul de călcat) rufe, haine etc. 3. A aranja, a îndrepta părul, penele; p. ext. a mângâia, a dezmierda. ◊ (Glumeț) A lovi, a bate. – Din neted.

netezí (a ~) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. netezésc, imperf. 3 sg. netezeá; conj. prez. 3 netezeáscă

netezì v. 1. a face neted; 2. a trece cu mâna peste, a mângâia cu mâna: începe a-și netezi calul pe coamă CR.

netezi - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul neted

netezi - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul neted

netezi - Verb, Conjunctiv, prezent, persoana a II-a, singular - pentru cuvantul neteza

netezi - Verb, Indicativ, prezent, persoana a II-a, singular - pentru cuvantul neteza