Am găsit 16 definiții pentru cuvantul/cuvintele necrolog:

NECROLÓG, necrologuri, s. n. Discurs, articol sau anunț cu caracter funebru în care de obicei sunt relevate calitățile morale și valoarea socială a unei persoane decedate de curând. ♦ Imprimat prin care se anunță decesul cuiva. – Din fr. nécrologe.

NECROLÓG s.n. Discurs, scriere în care se expun viața și meritele unei persoane decedate. ♦ Imprimat prin care se anunță decesul cuiva. [Pl. -oguri, (rar) -oage. / < fr. nécrologe, cf. gr. nekros – mort, logos – cuvânt].

NECROLÓG s. n. 1. discurs, scriere în care se expun viața și meritele unui decedat. 2. anunț mortuar. (< fr. nécrologe)

1) *necrológ, -oágă s. (d. necrolog 2)). Autor de necroloage orĭ de necrologiĭ.

2) *necrológ n., pl. oage saŭ urĭ (mlat. necrológium, d. vgr. nekros, mort și logos, cuvînt, discurs. V. catalog). Listă cu numele morților. Notiță, anunț despre un mort.

necrológ (ne-cro-) s. n., pl. necrológuri

necrolog n. 1. listă de numele celor morți; 2. notiță în memoria unui mort.

NECROLÓG, necrologuri, s. n. Discurs, articol sau anunț cu caracter funebru în care de obicei sunt relevate calitățile morale și valoarea socială a unei persoane decedate de curând. ♦ Anunț prin care se face cunoscut decesul cuiva. – Din fr. nécrologe.

1) *necrológ, -oágă s. (d. necrolog 2)). Autor de necroloage orĭ de necrologiĭ.

necrológ (ne-cro-) s. n., pl. necrológuri

necrolog n. 1. listă de numele celor morți; 2. notiță în memoria unui mort.