Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele motrice:

MOTRÍCE adj. invar. (În sintagma) Forță motrice = forță care produce o mișcare, forță care comandă o mișcare. [Acc. și: mótrice] – Din fr. motrice.

MOTRÍCE adj. invar. Care pune în mișcare; motor. ◊ Forță motrice = forță care produce o mișcare. [Var. motric, -ă adj. / < fr. motrice].

MOTRÍCE adj. inv. forță ~ = forță care produce o mișcare. (< fr. motrice)

!mótrice (mo-tri-) adj. f. sg. și pl.

MOTRÍCE adj. inv. forță ~ = forță care produce o mișcare. (< fr. motrice)

!mótrice (mo-tri-) adj. f. sg. și pl.

motrice - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul motric

motrice - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul motric

motrice - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul motric