Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele mobile:

MÓBILE adv. (muz.) mobil, mișcător. (< it. mobile)

MÓBILE adv. (Muz.; ca indicație de execuție) Mobil, mișcător. [< it. mobile].

MOBILE [moubí:l] 1. Golf în partea de N a G. Mexic, adâncit pe o lungime de 56 km în interiorul statului Alabama (S.U.A.); lățime: 13-19 km. În el se varsă fl. Alabama. Aici a avut loc (5-23 aug. 18640 o bătălie navală în timpul Războiului de Secesiune. 2. Oraș în SSE S.U.A. (Alabama), pe țărmul de NV al golfului omonim; 204,5 mii loc. (1994). Port. Aeroport. Metalurgia aluminiului. Constr. navale, produse textile și chimice; fabrici de ciment, de prelucr. a lemnului, de celuloză și hârtie. Rafinărie de petrol. Universitate (1963). Vizitat de coloniști francezi (1702), a devenit, capit. Louisianei (1702-1720).
Sursa: Dicționar enciclopedic

mobile - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul mobil

mobile - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul mobil

mobile - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul mobil