Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele milionar:

MILIONÁR, -Ă s. m. f. 1. posesor al unei averi evaluate în milioane. 2. (fam.) pilot, șofer care a efectuat un milion de kilometri. (< fr. millionnaire, germ. Millionär)

MILIONÁR, -Ă, milionari, -e, s. m. și f. (Și adjectival) Persoană care posedă o avere evaluată în milioane (de lei, de dolari etc.). [Pr.: -li-o-] – Din fr. millionaire, germ. Millionär.

MILIONÁR, -Ă s.m. și f. 1. Posesor al unei averi evaluate în milioane. 2. (Fam.) Pilot care a efectuat un milion de kilometri de zbor. [Pron. -li-o-. / cf. fr. millionnaire, germ. Millionär].

*milionár, -ă s. și adj. (fr. millionnaire). Care posedă un milion de francĭ saŭ de alte monete [!].

milionár (-li-o-) s. m., pl. milionári

milionar a. și m. 1. care posedă unul sau mai multe milioane de lei; 2. foarte bogat.