Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele maxima:

MÁXIMĂ s. f. gândire formulată concis, exprimând un principiu, o normă de conduită; aforism, adagiu. (< fr. maxime, lat. maxima)

MÁXIMĂ, maxime, s. f. Enunț formulat concis, exprimând un principiu etic, o normă de conduită etc.; aforism, sentință, adagiu. – Din lat. maxima, fr. maxime.

MÁXIMĂ s.f. Gândire formulată concis, exprimând un principiu, o normă de conduită etc.; aforism, adagiu. [< lat. maxima, fr. maxime].

máximă s. f., g.-d. art. máximei; pl. máxime

maximă f. propozițiune generală ce servă de principiu, de normă.

maxima - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul maxim

maximă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul maxim