Am găsit 14 definiții pentru cuvantul/cuvintele manifesta:

MANIFESTÁ vb. 1. tr., refl. a (se) vădi, a (se) face cunoscut, a(-și) exterioriza (prin vorbe, fapte, acțiuni) gânduri, sentimente etc. II. intr. a participa la o manifestație, a demonstra. (< fr. manifester, lat. manifestare)

MANIFESTÁ, (1, 2) manifést, (3) manifestez, vb. I. 1. Tranz. A exprima, a arăta, prin comportare, prin atitudine etc., un sentiment, o tendință. 2. Tranz. și refl. A (se) face cunoscut, a (se) vădi, a (se) exterioriza, a (se) arăta. 3. Intranz. A face o manifestație, a participa la o manifestație; a demonstra. – Din fr. manifester.

MANIFESTÁ vb. I. 1. tr., refl. A (se) vădi, a (se) arăta, a (se) face cunoscut. ♦ A (se) da (fără voie) pe față, a (se) trăda. 2. intr. A participa la o manifestație, a face o manifestație. [P.i. (1) manifést și (2) -tez, 3,6 -tă. / < fr. manifester, cf. lat. manifestare].

manifestá1 (a ~) (a arăta un sentiment, a exprima o tendință) vb., ind. prez. 3 mani­féstă

manifestá2 (a ~) (a participa la o manifestație) vb., ind. prez. 3 manifesteáză

manifestà v. 1. a face cunoscut: a-și manifesta cugetarea; 2. a da pe față: a-și manifesta bucuria.

manifestá2 (a ~) (a participa la o manifestație) vb., ind. prez. 3 manifesteáză

manifesta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul manifest

manifestă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul manifest