Am găsit 30 de definiții pentru cuvantul/cuvintele magazin:

MAGAZÍN2 s. n. 1. publicație periodică (ilustrată), care conține materiale din diverse domenii. 2. emisiune periodică de radio sau de televiziune axată pe un anume subiect. (< fr. magazine)

MAGAZÍN1 s. n. local în care se expun și se vând diferite mărfuri. (< fr. magasin)

MAGAZÍN, magazine, s. n. 1. Local în care se expun și se vând diferite mărfuri; prăvălie (mare). 2. Publicație periodică (ilustrată) cu material din domenii variate sau, p. ext. (urmat de determinări), dintr-un anumit domeniu. – Din fr. magasin.

MAGAZÍN1 s.n. Local unde se vând cu de-amănuntul și se prezintă mărfuri. [< fr. magasin, cf. it. magazzino < ar. makhzin].

MAGAZÍN2 s.n. 1. Publicație periodică (ilustrată), care conține materiale din diverse domenii. 2. Emisiune periodică de radio sau televiziune axată pe un anume subiect. [Pl. -ne, (rar) -nuri. / < engl., fr. magazine].

MAGAZÍN2 (‹ fr., engl.) s. n. Publicație periodică ilustrată cuprinzând materiale din domenii variate sau (cu determinări) dintr-un anumit domeniu (ex. „Magazin istoric”). Prima publicație europeană de acest gen a apărut în Marea Britanie (1731) și s-a numit „Gentleman's Magazine”, fiind editată de Edward Cave. În România, în secolul trecut, termenul a fost folosit și cu sensul de revistă specializată în studii de istorie, literatură, știință etc. (ex. „Magazin istoric pentru Dacia”).
Sursa: Dicționar enciclopedic

*magazín n., pl. e (fr. magasin. V. magaza). Magazie, dugheană, prăvălie (p. vînzarea în detaliŭ). Revistă ilustrată care tratează felurite subĭecte (după engl.).

magazin n. prăvălie mare.

MAGAZÍN, magazine, s. n. 1. Local în care se expun spre vânzare cu amănuntul diferite mărfuri; prăvălie (mare). 2. Publicație periodică (ilustrată) cu material din domenii variate sau, p. ext., (urmat de determinări) dintr-un anumit domeniu. – Din fr. magasin.