Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele licita:

LICITÁ vb. tr. 1. a vinde la licitație. ◊ (intr.) a face oferte în cadrul unei licitații. 2. (la jocul de cărți) a atrage, a stimula, a tenta. (< fr. liciter, lat. licitari, /2/ germ. lizitieren)

LICITÁ, licitez, vb. I. Intranz. și tranz. A face oferte în cadrul unei licitații, a vinde ceva prin licitație. – Din fr. liciter, lat. licitari.

LICITÁ vb. I. intr. A lua parte activă la o licitație (solicitând obiecte, făcând oferte). [< fr. liciter, it. licitare].

licitá (a ~) vb., ind. prez. 3 liciteáză

licità v. a vinde prin licitațiune.

LICITÁ, licitez, vb. I. Intranz. și tranz. A face oferte în cadrul unei licitații, a vinde ceva prin licitație. – Din fr. liciter, lat. licitări.

licita - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul licit

licită - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul licit