Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele lepidopter:

LEPIDOPTÉR, lepidoptere, s. n. (La pl.) Ordin de insecte care cuprinde fluturii; (și la sg.) fluture. ◊ (Adjectival) Insectă lepidopteră. [Var.: lepidoptéră s. f.] – Din fr. lépidoptères.

*lepidoptér, -ă adj. (compus d. vgr. lepis, -idos, solz, și pterón, aripa). Zool. Care are aripile acoperite de un praf ca niște solzĭ. S. n., pl. e. Insect [!] care are aripile așa, ca: fluturiĭ.

!lepidoptér (-dop-ter/-do-pter) s. n., pl. lepidoptére

LEPIDOPTÉR, lepidoptere, s. n. (La pl.) Ordin de insecte care cuprinde fluturii; (și la sg.) fluture. 4 (Adjectival) Insectă, lepidopteră. [Var.: lepidoptéră s. f.] – Din fr. lépidoptére.