Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele lapidare:

LAPIDÁRE, lapidări, s. f. (Livr.) Acțiunea de a lapida și rezultatul ei; lovire (cu pietre); fig. oprobriu. – V. lapida.

LAPIDÁRE s.f. Acțiunea de a lapida și rezultatul ei; lovire, omorâre cu pietre; lapidație. [< lapida].

*lapidáre (livr.) s. f., g.-d. art. lapidắrii; pl. lapidắri

lapidare - Verb, Infinitiv lung - pentru cuvantul lapida

lapidare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul lapidar

lapidare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul lapidar